باید با واقعیت روبه‌رو شد. ما در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم و مهم نیست چقدر تلاش می‌کنیم فرزندمان را از آسیب‌های آن دور نگه داریم، به هر حال استفاده از تکنولوژی به بخشی از زندگی کودکان ما تبدیل شده است. آموزش زبان دوم با استفاده از تکنولوژی گاهی به معنی استفاده از تکنیک‌های متفاوت برای اثربخشی بیشتر است.

آموزش زبان دوم با استفاده از تکنولوژی با بهترین کیفیت

در دوره کودکی شما احتمالا نهایتا یک آخر هفته می‌توانستید چندین ساعت برنامه مورد علاقه خود را ببینید، آن هم اگر شانس می‌آوردید و پدر خانواده نمی‌خواست اخبار ببیند. هر بار از مادرتان می‌خواستید اجازه دهد پلی‌استیشن بازی کنید، با نگاه کلافه او روبه‌رو می‌شدید.

اما امروزه گزینه‌های زیادی برای تماشای برنامه مورد علاقه، گوش دادن به پادکست، خواندن کتاب و بازی کردن وجود دارد. زمان استفاده از نمایشگرها در کودکان افزایش یافته و بسیاری از آن‌ها از این طریق در حال آموزش هستند.

استفاده از تکنولوژی در یادگیری زبان دوم

آموزش زبان دوم به کودکان همیشه آسان نیست و گاهی والدین با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوند. شما نمی‌خواهید فرزندتان تصور کند یادگیری یک زبان کسل‌کننده و سخت است. پس باید از گزینه‌های متعددی برای آموزش استفاده کنید تا یادگیری جالب‌تر شود.

روش‌های آموزش زبان دوم با استفاده از تکنولوژی

دانلود نرم‌افزارهای آموزش زبان

امروزه صدها نرم‌افزار برای آموزش لغات و عبارت‌های زبان‌های مختلف معرفی شده‌اند. هر چند کافی نیست، اما می‌تواند شروع خوبی برای یادگیری باشد. به علاوه، این نرم‌افزارها در قالب بازی و نقاشی، حروف را به فرزندتان آموزش می‌دهند و به سرعت و سادگی می‌تواند سواد دوزبانه را در او تقویت کند.

از انیمیشن‌های آموزشی استفاده کنید

انیمشین‌های زیادی با هدف آموزش زبان دوم به کودکان ساخته شده‌اند و برخی از آن‌ها شهرت زیادی هم در این زمینه کسب کرده‌اند. تماشای این انیمشین‌ها برای تقویت مهارت شنیدن و گفتار کودک مفید است.

تماشای انیمیشن برای تقویت زبان کودک

 کتاب و پادکست

خواندن کتاب همیشه یکی از راه‌های مطمئن برای تقویت زبان دوم در کودک بوده است، اما این کار برای تمام والدین ممکن نیست. اگر نمی‌توانید هر شب برای فرزندتان کتاب بخوانید، این کار را به نرم‌افزارهای کتاب صوتی بسپارید. ترجیحا نرم‌افزاری را انتخاب کنید که کتاب‌هایش تصویر دارد و با سرعت مناسبی برای کودک کتاب می‌‌خواند.

همچنین بخوانید:  رمزگردانی در کودکان دوزبانه چطور رخ می دهد؟

مستندهای فرهنگی ببینید

آموزش زبان دوم با استفاده از تکنولوژی تنها به یادگیری حروف، لغات و جملات محدود نمی‌شود. تماشای مستند به کودک کمک می‌کند که علاوه بر آشنایی با واژگان یک زبان و تقویت مهارت‌های خود، با فرهنگ این زبان نیز آشنا شود. فرهنگ بخش مهمی از یادگیری یک زبان است.

در دوره‌های آنلاین ثبت‌نام کنید

کلاس‌های آنلاین زیادی برای آموزش زبان‌های مختلف در دسترس هستند. به علاوه ثبت‌نام در فروم‌ها، گروه‌ها و چت‌روم‌های آموزش زبان گزینه خوبی برای آموزش زبان دوم با استفاده از تکنولوژی برای کودکان و به ویژه نوجوانان است. نوجوانان عاشق حرف زدن در فضای مجازی، تبادل نظر و ارتباط هستند.

استفاده از این گزینه می‌تواند به یادگیری هر چه بومی‌تر زبان کمک کند. به علاوه کودک می‌تواند اشکالات خود را با استفاده از ارتباط زنده و پرسش و پاسخ حل کند.

دوره‌های آنلاین راهی برای یادگیری زبان دوم

آیا استفاده از نرم‌افزارهای آموزش زبان برای کودکان مفید است؟

نرم‌افزارهای آموزشی با بهره‌گیری از شعر، موسیقی، نقاشی و بازی و با ترکیب چندین مهارت و خلاقیت، زبان دوم را به کودک آموزش می‌دهند. کودک از کار با این نرم‌فزارها لذت می‌برد و بیشتر به آن‌ها جلب می‌شود.

نکته مهم این است که بین نرم‌افزار و سطح کودک تناسب باشد. بالاتر بودن سطح آموزش از اطلاعات کودک باعث سردرگمی و دلزدگی کودک می‌شود. درست بودن تلفظ در نرم‌افزار هم مهم است.

برای استفاده بهتر از نرم‌افزارهای یادگیری آنلاین زبان انگلیسی، خوب است ابتدا ویژگی‌های آنان را بشناسید و سپس اقدام به استفاده از آن‌ها کنید. برخی از این نرم‌افزارها مبتنی بر متن هستند و برخی مبتنی بر گرافیک و ویدئو و هرکدام هم استراتژی خود را برای یادگیری دارند.

نکته مهم در آموزش زبان دوم با استفاده از تکنولوژی

بسیاری از افراد معتقد هستند که بهترین روش یادگیری زبان، آموزش در کلاس و زیر نظر معلم است. هر چند این روش تا حدی تضمین شده است، اما قطعی نیست. به علاوه، این تنها راه یادگیری نیست. برای خانواده‌هایی که امکان آموزش زبان دوم را به صورت بومی و در جامعه ندارند (مانند آنچه خانواده‌های مهاجر تجربه می‌کنند)، ترکیبی از آموزش زیر نظر معلم و آموزش زبان دوم با استفاده از تکنولوژی می‌تواند مفید باشد.

همچنین بخوانید:  یادگیری زبان با شعر و 7 تکنیک موثر در زبان دوم

بهترین راهکار این است که کودک زبان را زیر نظر والد دوزبانه، معلم یا پرستار شروع کند و از تکنولوژی برای تمرین و تقویت مهارت‌های خود استفاده کند.

والدین دو زبانه

نرم‌افزارهای خارجی بهتر هستند یا ایرانی؟

به طور خاص نمی‌توان به نرم‌افزار خاصی اشاره کرد و تضمین کرد که استفاده از آن با موفقیت کامل همراه خواهد بود. به علاوه که نباید فراموش کنید استفاده صرف از یک نرم‌افزار برای یادگیری و حرف زدن به یک زبان کافی نیست. انسان زبان را با تعامل و ارتباط فرا می‌گیرد. نرم‌افزارها همه برای تقویت مهارت‌ها به کار می‌روند.

نرم‌افزارهای خارجی مانند DUOLINGO ،Memrise ،BUSUU  و بسیاری دیگر این را تضمین می‌کنند که زبان را به صورت کاربردی و با تلفظ صحیح بومی یاد بگیرید. اما برخی از این نرم‌افزارها شامل زبان فارسی نیستند و کودک نمی‌تواند از آن برای پایه یادگیری استفاده کند.

نرم‌افزارهای ایرانی این امکان را به کودک می‌دهند که از دانش زبان اول خود برای ساخت زبان دوم استفاده کند. بنابراین، انتخاب یک نرم‌افزار به شرایط زندگی و میزان آشنایی فرزندتان با زبان اول و دوم بستگی دارد.

در مجموع، استفاده از تکنولوژی در قالب تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ و تلویزیون برای یادگیری و تقویت مهارت‌های زبانی مفید است. تکنولوژی به انسان کمک می‌کند که به راحتی با سخنگویان یک زبان دسترسی پیدا کند و زبان را به شکل بهتری تجربه کند. اجازه دهید فرزندتان این فرصت را در قالب درست، در زمان کافی و با استفاده از ابزارهای مناسب داشته باشد.

منبع:

bilingualkidspot

Share via
Copy link
Powered by Social Snap