گذاشتن یک عروسک انگشتی در دستان یک کودک، فرصت با ارزشی را برای رشد مهارت های زبانی و فکری در اختیار او قرار می دهد. آموزش زبان فارسی با عروسک باعث رشد مهارت های اجتماعی/عاطفی، یادگیری مهارت های زبانی و کلمات جدید و یادگیری در محیط شادتر می شود.

 عروک های انگشتی چه مزایایی در یادگیری زبان فارسی برای کودکان مهاجر دارند؟

تمام مدل های عروسک علاقه کودکان را به خود جلب می کنند. اما چرا عروسک های انگشتی بهتر از سایر عروسک ها برای برقراری ارتباط مفید هستند؟ به دلیل پنهان شدن گرداننده عروسک پشت پرده یا مبل، کودکان بهتر آنها را باور می کنند و راحت تر در دنیای گفتگو با آنان غرق می شوند.

به علاوه، در دوره یادگیری زبان دوم، به ویژه زبان اقلیت، ممکن است کودک مهاجر وارد فاز سکوت شود. در این دوره کودک تنها به زبانی پاسخ والدین خود را می دهد و با آنان صحبت می کند که به آن تسلط بیشتری دارد. دلیل این سکوت می تواند نداشتن مهارت های کافی به زبان دوم باشد. کودک خطاهای زبانی زیادی دارد و خود از آنها باخبر است. بنابراین با سکوت کردن و گوش دادن در واقع، در حال تقویت مهارت های زبانی خود است. آموزش زبان فارسی با عروسک برای این کودکان مفید است، چراکه او می تواند خطاها و اشتباهات خود را پشت گرداندن عروسک پنهان کند. در این حالت، این او نیست که کلمه ای را اشتباه تلفظ می کند یا جمله بندی نادرستی دارد، بلکه عروسک اشتباه حرف می زند.

عروسک های انگشتی یک امنیت خاطری برای کودکان فراهم می کنند. بدین ترتیب، او می تواند افکار و احساساتی را با دیگران در میان بگذارد که در غیر این صورت انجام نمی داد. او می تواند برای شما از سختی هایی که می کشد، از دردها و ترس هایش، از غم غربت و دلتنگی هایی که تجربه می کند حرف بزند. فقط کافی است خوب بتوانید موضوع را در قالب یک داستان به پیش ببرید، تا از درون او باخبر شوید و بهتر به کودک مهاجر خود در سازگار شدن با شرایط کمک کنید.

همچنین بخوانید:  بهترین سن یادگیری زبان دوم برای افراد

آموزش زبان فارسی با عروسک به کودک این امکان را می دهد که یادگیری زبان را در محیطی شادتر و جذاب تر تجربه کند. بسیار دیده می شود که کودکان مهاجر به یادگیری زبان مادری خود علاقه ای نشان نمی دهند، چراکه در کشور جدید فارسی در اقلیت قرار دارد و یادگیری ان برای آنان الزامی ندارد. در اینجا لازم است تا خانواده محرک و انگیزه ای برای کودک ایجاد کنند که عروسک های انگشتی می توانند محرک خوبی برای تشویق کودک به یادگیری باشند.

آموزش زبان فارسی با عروسک

یادگیری مهارت های کلامی با عروسک انگشتی

برای آموزش زبان فارسی با عروسک انگشتی، بازی نقش و تئاتر را امتحان کنید تا یک گفتگوی زبانی موثر را دنبال کنید. حرف زدن در جملات کامل با موضوعی جذاب به همراه کلمات جدید می تواند منبع جدیدی برای یادگیری زبان باشد. اگر فرزندتان به حرف زدن و پاسخ دادن به شما علاقه ای ندارد، گفتگو با یک عروسک حقه موثری برای جلب نظر اوست.

این طور وانمود کنید که عروسک چیزی از زبان فرزندتان متوجه نمی شود و فقط فارسی بلد است. از او سوالات پایان باز (نه سوالاتی که فقط با بله و خیر جواب داده می شوند) بپرسید تا افکار و ایده های او را بیرون بکشید.

گاهی نیز استفاده از اسباب بازی برای پرورش کودک دو زبانه می تواند در راستای ترجمه زبان باشد. اگر کودک شما عادت دارد که به زبان دوم در خانه حرف بزند، فرصت خوبی است که به او بگویید که عروسک متوجه حرف های او نمی شود. از او بخواهید حرف هایش را برای عروسک ترجمه کند.

استراتژی گوش کردن برای تقویت مهارت های زبانی

به کودک کمک کنید که از پوسته خود بیرون بیاید و مهارت های زبانی خود را تقویت کند. بسیار دیده می شود که کودک تمایلی به حرف زدن ندارد. به او فشار وارد نکنید. اجازه دهید فقط به نمایشی که شما اجرا می کنید نگاه کند. او با گوش دادن چیزهای زیادی را یاد می گیرد. سعی کنید در بازی به اشیای مختلف و چیزهای ملموس اشاره کنید تا کلمات در ذهن او با تصاویر ارتباط منطقی شکل دهند.

همچنین بخوانید:  تصحیح اشتباهات زبانی کودک دوزبانه

اگر داستان جذابی را خلق کرده باشید، با منتظر باشید که جایی در داستان فرزندتان به عروسک پاسخ دهد و با شما همراه شود.

تقویت تخیل با آموزش زبان فارسی با عروسک

وقتی پای عروسک در میان باشد، دنیای جدیدی به روی کودک باز می شود. یک روز عروسک می تواند آشپز باشد، روز دیگری یک قهرمان بزرگ که ماموریتی جدی در نجات دنیا دارد. روز بعد روی بال پرنده ها در آسمان پرواز می کند و فردا به پزشکی تبدیل می شود که بیمارهای اورژانسی را درمان می کند.

با عروسک هیچ محدودیتی در خلق موقعیت های جدید ندارید. در این نقش ها و موقعیت ها می توانید هزاران ایده و کلمه را با فرزندتان تبادل کنید و او را به یادگیری بیشتر ترغیب کنید.

نمایش و کتاب داستان

برای آموزش زبان فارسی با عروسک انگشتی، یک داستان یا نمایش نامه را اجرا کنید و برای آن پایان بندی مناسبی باب میل کودک ایجاد کنید. کتاب، شعرخوانی و بازتولید مجدد داستان های فرهنگی می تواند به فرزندتان کمک کند که درک بهتری از زبان فارسی و فرهنگ ایرانی پیدا کند.

شعرها با داشتن عبارت های تکرار شده به کودک در یادگیری جملات در زبان فارسی کمک می کنند.

 هم زبان جدید

همانطور که گفتیم کودکان مهاجر ممکن است به یادگیری زبان فارسی علاقه ای نداشته باشند، چراکه ضرورتی برای استفاده از آن حس نمی کنند. او در مهدکودک/مدرسه دوستانی دارد که با آنها به زبانی غیر از زبان مادری شما حرف می زند. در خانه نیز شما متوجه زبان او می شوید. پس نیازی نیست او برای یادگیری فارسی تلاش کند.

وجود یک عروسک انگشتی که فقط زبان فارسی را می فهمد، انگیزه خوبی برای حرف زدن است. به علاوه، کودکان برای یادگیری همیشه به یک همزبان نیاز دارند. کسی که زبان را با او تبادل کنند و به کار ببرند. این در حالی است که گاهی ممکن است یافتن یک همزبان در کشور غریب دشوار است. یک عروسک در هر جایی و با هر چیزی قابل درست شدن است.

شما برای آموزش زبان فارسی به فرزندتان از چه روشی استفاده کرده اید؟

منبع:

wehavekids

Share via
Copy link
Powered by Social Snap