برای والدینی که به کشور دیگری مهاجرت کرده اند، آشنایی فرزندشان با وطن و آنچه به کشورشان می گذرد مهم است. خانواده در وطن، موسیقی، فیلم ها، هنر، مکان های تاریخی و زبان همه بخشی از فرهنگ ما هستند که در هر جایی از جهان با هویت ما در پیوند هستند. آموزش فرهنگ ایرانی به کودک مهاجر باعث ایجاد هویت مشترک بین والد و فرزند می شود.

فرهنگ ایرانی به همراه تمام عناصر هنری، معماری، غذا و زبان یکی از قدیمی ترین فرهنگ های جهان است. اقوام مختلفی در کشور ما زندگی می کنند که در کنار یکدیگر تنوع فرهنگی و قومیتی زیبایی را شکل داده اند. کودکان مهاجر باید با این فرهنگ آشنا شوند و از اعیاد و جشن های آن باخبر شوند تا بتوانند با کشور والدینشان احساس پیوند بیشتری کنند.

چرا آموزش فرهنگ ایرانی به کودک مهاجر اهمیت دارد؟

والدین نقش مهمی در انتقال ارزش ها و سنت های خود به فرزندشان دارند. به عنوان یک والد، این مسئولیت شماست که فرزندتان را از فرهنگ کشورتان آگاه کنید.

آشنایی با فرهنگ والدین باعث نزدیکی فکری و عقیدتی خانواده می شود و کودکان می توانند درک بهتری از ارزش های والدین خود داشته باشند.

به علاوه، یافتن ریشه های فرهنگی خود موجب تقویت هویت فردی کودک شده و او می داند به کجا تعلق دارد و چه پیشینه ای دارد.

به کودکی در قالب یک خانواده مهاجر وارد یک کشور خارجی شده است، کودک فرهنگ سومی گفته می شود. این کودکان به دلیل رشد در فرهنگی جدید دارای هویت جدیدی می شوند که نه مشابهت کامل با کشور جدید دارد و نه کاملا با فرهنگ والدین مشابهت دارد. عدم آشنایی با فرهنگ مادری باعث می شود که کودک خود را در کشور والدینش یک غریبه حساب کند. این باعث می شود که هویت یابی با یک فرهنگ برای او دشوار شود.

چطور می توان کودک مهاجر را با فرهنگ والدین آشنا کرد؟

آموزش فرهنگ ایرانی به کودک مهاجر باید از سن پایین شروع شود. اگر آنها با پذیرش فرهنگ والدین خود بزرگ شده و رشد پیدا کنند، این انتقال در دوره بزرگسالی زودتر و راحت تر صورت می گیرد.

آیین ها را در خانواده اجرا کنید

هر چند شما در کشور دیگری ساکن هستید و شاید تقویم کاری فعلی شما با تقویم وطنی شما مطابقت ندارد، اما تلاش کنید تا حد امکان رسوم را اجرا کنید. روزهای مهم در فرهنگ ایرانی مانند شب یلدا، چهارشنبه سوری، شب سال نو و بسیاری دیگر را طبق رسوم پیاده کنید و از این شب ها و آیین هایی که در آن اجرا می شود با فرزندتان حرف بزنید.

از اسطوره ها و پیشینه فرهنگی این شب ها حرف بزنید و دلیل جشن گرفتن آن را برای فرزندتان بیان کنید. تقریبا می توان گفت به هر کشوری مهاجرت کرده باشید، می توانید جامعه کوچکی از ایرانی ها را بیابید و همه در کنار هم آیین های فرهنگی را اجرا کنید تا همبستگی ملی بیشتری داشته باشید.

او را به شرکت در فعالیت های فرهنگی ترغیب کنید

همانطور که گفتیم ایرانیان در بیشتر کشورهای جهان به ویژه کشورهای مهمی مانند استرالیا، انگلستان، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی پراکنده شده اند. حفظ فرهنگ و رسوم ایرانی همیشه دغدغه گروه بزرگی از ایرانیان بوده است، تا جایی که فستیوال ها و آیین های مهم در بین گروه های جمعیتی برگزار می شود.

کافی است در محل اقامت خود جستجویی داشته باشید تا با این گروه ها آشنا شوید. از فرزندتان بخواهید در حد امکان در برگزاری این مراسم کمک کند.

او را با تفاوت های قومیتی آشنا کنید

کشور ما به تفاوت های قومی خود زیباست. مهم نیست شما فارس هستید یا کرد، ترک یا لر یا بلوچ. فرزندتان را با هویت و فرهنگ تمام این اقوام آشنا کنید. تفاوت در لباس ها، زبان، غذا، سنت ها و آیین ها می تواند برای او جالب باشد.

آموزش فرهنگ ایرانی به کودک مهاجر

برای او داستان هایی از قدیم نقل کنید

برای آموزش فرهنگ ایرانی به کودک مهاجر و در زمان فراغت برای فرزندتان از ایام کودکی خود تعریف کنید. اجازه دهید او با سنت ها، سبک زندگی، خانه و شکل روابط خانوادگی شما آشنا شود. از تفریحاتتان، بازی هایی که با دوستانتان انجام می دادید و هر خاطره جذاب دیگری که می شناسید، نقل کنید.

او را به قسمت های مختلف کشور ببرید یا عکس های آن را به او نشان دهید

مسافرت به ایران بهترین راه برای آموزش فرهنگ ایرانی به کودک مهاجر است. در تعطیلات سفری به نواحی مختلف کشور خود داشته باشید تا او با زیبایی های جغرافیایی، تنوع آب و هوایی، تفاوت های قومی و فرهنگی و زبانی هر منطقه آشنا شود. سفر به ایران با این مزیت همراه است که در عین حال می توانید به تقویت زبان فارسی او نیز کمک کنید و زمانی را در ارتباط با خانواده خود بگذارنید.

اگر سفر برای شا مقدور نیست، فیلم های خانوادگی قدیمی، عکس های خود و خانواده، عکس و فیلم های مختلف از کشور ایران را در اینترنت به او نشان دهید و برای او وصفی از زیبایی های هر منطقه داشته باشید.

او را به غذاهای ایرانی عادت دهید

اجازه دهید تنوع غذایی وارد سفره خانواده شما شود. در کنار غذاهایی که ممکن است به دلیل زندگی در یک کشور خارجی وارد عادت های غذایی فرزندتان شده باشد، او را با غذاهای وطنی نیز آشنا کنید. لذت خوردن غذاهای ایرانی او را به فرهنگ شما علاقه مند می کند.

آموزش فرهنگ ایرانی به کودک مهاجر

به او احترام به فرهنگ و وطن را آموزش دهید

بسیاری از مهاجران با مشکل تبعیض و فشار از سوی گروه های اکثریت روبه رو هستند. حتی در جوامعی که مدعی آزادی بیان، فکر و عقیده هستند نیز ممکن است فرزندتان به دلیل داشتن ریشه های فرهنگی متفاوت مورد تمسخر و تحقیر یا قلدری قرار گیرد. به فرزندتان اعتماد به نفس روبه رو شدن با این شرایط را بدهید. او باید بداند که فرهنگش ریشه ای عمیق و استوار دارد که باید به آن افتخار کند.

مهم نیست در چه کشوری زندگی می کنید، آموزش فرهنگ مادری باید جز اولویت های زندگی شما و فرزندتان باشد. مهم نیست قرار است به وطن برگردید یا نه، آموزش آموزش فرهنگ ایرانی به کودک مهاجر باعث تقویت هویت او می شود.

بدین منظور حداقل چند ساعت در هفته، تلویزیون کشور خود را ببینید، پیگیر اخبار کشورتان باشید و با همسرتان پیش روی بچه ها از مسائل درون کشور صحبت کنید. با گروه های هم وطن خود بیشتر ارتباط داشته باشید و سعی کنید فرزندتان حداقل یک دوست ایرانی داشته باشد. یادگیری زبان مادری سهم مهمی در آشنایی او با هویت ایرانی دارد. دانستن زبان فارسی به او کمک می کند که در آینده خود به طور مستقل به دنبال ریشه های فرهنگی اش باشد.

منبع:

parenting.firstcry

Share via
Copy link
Powered by Social Snap