برای والدین قبول اشتباه دشوار است، اما هرچه سریع تر آن را قبول کنید، ساده تر می شود. پرهیز از اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه باعث ساده تر و سریع تر شدن این پروسه برای فرزندتان می شود.

اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه

تصور می کنید دیر شده است

اگر تا به امروز برای آموزش زبان فارسی به فرزند مهاجر خود اقدام نکرده اید، به این فکر کنید که هیچ وقت دیر نیست. شما می توانید در هر سنی زبان دوم را فرابگیرید. هر چند بهتر است از سن پایین شروع کرد، اما فرزندتان در هر سنی می تواند به زبان والدین خود حرف بزند.

زبان ها را با هم ترکیب می کنید

آموزش زبان دوم باید طبق یک قانون مشخص و منسجم صورت گیرد. شما این طور برنامه ریزی کرده اید که در خانه فارسی و در محیط بیرون به زبان کشور مقصد صحبت کنید. اما از آنجا که حرف زدن با فرزندتان به زبان کشور مقصد ساده تر است، هر بار این قانون را می شکنید. تنها راه حل مشکل این است که از شکستن قانون خودداری کنید. درست است که پیروی از این قانون دشوار است، اما با پیشرفت فرزندتان در زبان فارسی همه چیز ساده تر می شود.

تردید می کنید

تردید در مورد درست بودن تصمیم آموزش زبان مادری از دیگر اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه است. اطرافیان ممکن است به شما بگویند که فرزندتان در یادگیری زبان کند شده است، گیج شده است یا دچار تاخیر کلامی است. اما این شما هستید که می دانید چه چیزی برای فرزندتان بهتر است و چه چیزی بهتر از رشد و پرورش مغز او با دو زبان؟

کتاب و منابع آموزشی نمی خرید

درست است که بهترین منبع آموزشی برای کودکان حرف زدن با والدین است، اما این ارتباط ممکن است در یک کشور دوزبانه برای یادگیری زبان فارسی کافی نباشد. فرزندتان ممکن است ساعت های زیادی را با دوستان خارجی خود در ارتباط باشد و تنها چند ساعت از شبانه روز را در خانه با شما به زبان فارسی صحبت کند که موضوعات آن نیز ممکن است متنوع نباشد. این باعث می شود که مهارت های زبانی فرزندتان در زبان فارسی کمتر از زبان دیگر باشد و به تدریج از یادگیری آن امتناع کند. تنوع بخشیدن به منابع آموزش زبان باعث بیشتر شدن دایره لغات فرزندتان و بهبود مهارت های زبانی او می شود. هر شب برای فرزندتان کتاب بخواهید و برای او انیمیشن های فارسی پخش کنید.

همچنین بخوانید:  دوزبانگی منفعل و 5 روش برای فعال کردن استفاده از زبان دوم در کودک

زبان آموزی را به پروسه ای شاد تبدیل نمی کنید

کودکان ممکن است در برابر یادگیری زبان اقلیت مقاومت کنند، به خصوص آنکه ممکن است نیاز چندانی نیز به یادگیری آن حس نکنند. اگر می خواهید از یکی دیگر از اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه جلوگیری کنید، باید سعی کنید این پروسه را تا حد ممکن برای فرزندتان به کاری لذت بخش تبدیل کنید. موزیکی فارسی پخش کنید و برقصید. بازی کنید و برای او کتاب داستان بخوانید. مستندهای مربوط به کشور خودتان را پخش کنید. همراه با او آشپزی کنید یا به خرید بروید و برایش از چیزهای جالب حرف بزنید. بازی کلمات کنید و با پانتومیم او را وادار به حدس زدن کلمه و استفاده از زبان کنید.

اجازه می دهید فرزندتان به زبان اکثریت حرف بزند

صرف اینکه فرزندتان کلمات و جملات فارسی را از زبان شما بشنود برای یادگیری کافی نیست. باید او را وادار کنید به زبان فارسی به شما پاسخ دهد. به او یادآوری کنید که بر اساس قانون خانوادگی در این موارد باید به زبان فارسی صحبت کند یا از او بخواهید جمله اش را تکرار کند چون شما متوجه منظور او به زبان اکثریت نشده اید.

اینکه شما به زبان فارسی حرف بزنید و اجازه دهید فرزندتان به زبان اکثریت به شما پاسخ دهد موجب یادگیری زبان فارسی در او نمی شود. پس از مدتی او به یک دوزبانه منفعل تبدیل می شود. دوزبانه منفعل کسی است که متوجه می شود دیگران چه می گویند، اما خودش نمی تواند پاسخ دهد.

تصور می کنید تلویزیون و نرم افزارهای آموزش زبان برای او کافی است

انسان برای یادگیری زبان به تعامل نیاز دارد. صرفا قرار دادن فرزندتان جلوی تلویزیون باعث یادگیری او نمی شود. این یکی از دیگر اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه است. اگر فرزندتان دانش پایه ای از زبان فارسی داشته باشد، تماشای تلویزیون باعث تقویت مهارت های زبانی او می شود. اما شروع آموزش زبان از تلویزیون باعث پیشرفت چندانی در وی نمی شود. حرف زدن، خواندن و بازی با کودک بهترین شیوه آموزش زبان است.

اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه

اشتباهات او را بیش از حد تصحیح می کنید

اگر هر بار که فرزندتان اشتباهی در تلفظ یا دستور زبان فارسی دارد، حرف های او را قطع می کنید و اشتباهش را تصحیح می کنید، باعث قطع شدن جریان فکری وی می شود. هر چند لازم است که اشتباهات تصحیح شوند، اما باید اجازه دهید اول حرف فرزندتان تمام شود. سپس جمله وی را تکرار کنید و درست قبل از بخش اشتباه توقف کنید و به او فرصت تکمیل و تصحیح جمله را بدهید. یا به او دو گزینه درست و غلط بدهید و اجازه دهید او گزینه درست را انتخاب کند و جمله اش را تکمیل کند. همچنین در مواردی می توانید خودتان جمله صحیح را تکرار کنید و اجازه دهید او به حرف زدن ادامه دهد.

همچنین بخوانید:  کودک فرهنگ سوم و نیاز به حمایت والدین

تصحیح را به مواردی محدود کنید که خیلی مهم هستند یا مانع انتقال مفهوم و منظور شده اند. تصحیح بیش از حد موجب ناامید شدن فرزندتان می شود.

کمک نمی گیرید

والدین مهاجر بودن کار ساده ای نیست. گاهی مشغله های زیاد باعث می شود که آموزش زبان فارسی به کودک به وظیفه ای سخت تبدیل شود. در این مسیر از کمک مادربزرگ ها و پدربزرگها و اعضای خانواده در برقراری ارتباط با فرزندتان بهره مند شوید. اجازه دهید فرزندتان با سایر هموطنان و دوستان همزبان ارتباط داشته باشد و با این کار تضمین کنید که زبان مادری شما به نسل بعد انتقال می یابد.

خیلی زود تسلیم می شوید

مقاومت کردن در برابر حرف زدن به زبان دوم در مورد بسیاری از کودکان طبیعی است. بسیاری از آنان دچار تاخیر در گفتار می شوند یا وارد فاز سکوت در آموزش زبان می شوند. همه اینها طبیعی است. ترسیدن و خسته شدن از دیگر اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه است. به برنامه خود متعهد باشید و تلاش کنید. این تلاش به زودی ثمره می دهد.

پرورش فرزند دوزبانه سفری پرفراز و نشیب، اما پر از لذت است. در این مسیر دچار اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه خواهید شد. اما با پایبندی به روش های آموزش زبان دوم، صبوری و پشتکار می توانید این سفر را به پایانی خوش برسانید.

منبع:

mamaslatinas

Share via
Copy link
Powered by Social Snap