آیا از زمان مهاجرت متوجه تغییری در الگوی رفتاری فرزندتان شده اید؟ آیا حس می کنید دچار غم غربت شده است یا مشکلی جدی تر مانند افسردگی کودک مهاجر شما را تحت تاثیر قرار داده است؟

نقل مکان به یک جای جدید برای هر کسی سخت است. فرقی نمی کند چند سال دارید، زندگی در جای جدید می تواند چالش های متفاوتی به همراه داشته باشد. این دشواری همراه با سختی های تطابق با کشور و فرهنگ جدید شدیدتر می شود.

آیا باید نگران باشم و فرزندم افسرده شده است؟

در ابتدای مهاجرت، شما و همسرتان مشغول مرتب کردن امور و رفع نیازهای اولیه اسکان هستید. امور مهمی مانند باز کردن حساب بانکی، پیدا کردن خانه، یافتن مدرسه، مرتب کردن مدارک، یافتن شغل، استخدام پرستار و هزاران مورد ریز و درست دیگر وقت زیادی از شما می گیرد. شما به عنوان والد مجبور هستید این کارها را انجام دهید تا نیازهای خانواده برآورده شود، اما در آنجا کودکی هست که بخشی از نیازهای روانی و عاطفی او نادیده گرفته شده است.

تاثیر مهاجرت به یک کشور جدید و احتمال افسردگی کودک مهاجر نباید نادیده گرفته شود. بسیار ساده است که پاسخ های عاطفی او ساده انگاشته شود. نباید افسردگی در او با غم غربت، مشکلات یافتن دوست و برخی دیگر اشتباه گرفته شود. به علاوه، کودکان فاقد دانش و مهارت های زبانی کافی برای بیان احساسات خود هستند. بنابراین بسیار احتمال دارد که خود نیز ندارند چه احساسی دارد.

نشانه های افسردگی کودک مهاجر

وقتی والدین به مشکلات عاطفی و روانی فرزند خود توجه ندارند، مشکل ساده ای مانند اندوه جدایی به اضطراب یا افسردگی پیشرفت می کند. این باعث ناتوانی در سازگاری با شرایط، خشم نسبت به والدین، و افزایش ریسک خودکشی می شود.

بنابراین، لازم است که والدین شرایط روحی فرزند خود را زیر نظر گرفته و در صورت مشاهده مشکل اقدامات لازم را در پیشگیری از تشدید بحران اخذ کنند. نشانه های افسردگی کودکان و نوجوانان متنوع است، و به شخصیت، روش های سازگاری کودک و شدت مشکل بستگی دارد. برخی از نشانه های رایج عبارتند از:

 • خلق و خوی مخرب، پرخاشگر، و عدم همکاری نسبت به قبل
 • تمایل هب تنهایی، انزوا در اتاق خواب
 • نشان دادن نشانه هایی از دوری از جمع
 • تغییر عمومی و پایدار در خلق و خوی معمول
 • اختصاص زمان بیشتر برای ارتباط با دوستان قدیمی
 • دردهای جسمی بی توضیح
 • از دست دادن علاقه ناگهانی به مدرسه یا هر چیزی که پیش از این به آن علاقه داشت
افسردگی کودک مهاجر

چرا فرزندم افسرده شده است؟

برای حل مشکلی که می تواند برای سلامت جسمی و روحی فرزندتان خوب نباشد، باید در ابتدا علت آن را بیابید:

 • فرزندتان ممکن است با تجربه جدید و مشکلی در مدرسه روبه رو شده باشد که در آن از حمایت دوستان قدیمی اش نیز برخوردار نیست. در نتیجه، احساس تنهایی دارد.
 • افسردگی کودک مهاجر می تواند در اثر همزمانی مهاجرت با بلوغ و تغییرات آن باشد. فقدان دوست در کنار او تحمل این تغییرات را سخت تر می کند.
 • ممکن است با دوست یابی مشکل داشته باشد. فرهنگ جدید سازگاری با سایر کودکان را سخت تر کرده است.
 • به دلیل زبان و فرهنگ متفاوت، احساس جداافتادگی و متفاوت بودن دارد.
 • انتظار متفاوتی از مهاجرت داشته است و با شرایط کنونی فرق داشته است.
 • نمی داند با چه کسی حرف بزند و خود را تخلیه کند.
 • او از مهاجرت می ترسد و احساس می کند شما را ناامید کرده است.
 • دچار بحران هویت شده است.
 • زمان کافی را با شما سر نمی کند و به حضور شما نیاز دارد، اما شما گرفتار مشکلالت مهاجرت و اسکان هستید.
همچنین بخوانید:  یادگیری فارسی با اسباب بازی و 3 نکته مهم برای انتخاب بازی

چطور می توانم به درمان افسردگی کودک مهاجر کمک کنم؟

کودکان و نوجوانان سعی می کنند با پرخاشگری و بی ادبی احساس خود را پنهان کنند. با چند گام می تواند از سلامت روانی و عاطفی فرزندتان حمایت بیشتری کنید.

همه چیز با شما شروع می شود. برای درمان افسردگی فرزندتان از خودتان شروع کنید. مثبت باشید. به نحوه حرف زدنتان دقت کنید. اگر همیشه از همه چیز شکایت می کنید، اگر شکایت دارید که اوضاع به سختی پیش می رود و با مشکلات مالی و اداری زیادی روبه رو شده اید یا هیچ چیز را در این کشور نمی شناسید، فرزندتان دچار استرس و اضطراب بیشتری می شود و از مهاجرت نفرت پیدا می کند.

در عوض، برای درمان افسردگی کودک مهاجر وانمود کنید که همه چیز خوب است و شما به راحتی در حال سازگار شدن با زندگی جدید هستید. فرزندتان به پشتیبانی شما نیاز دارد. برای تخلیه مشکلات و سختی ها، زمانی را انتخاب کنید که او حضور ندارد.

گوش شنوای فرزندتان باشید. به جای اینکه سریعا به او بگویید که آنچه حس می کند ردست نیست یا نباید این طور باشد، به او بگویید که درک می کنید همه چیز سخت تر شده است. به او این حس را بدهید که می تواند با شما حرف بزند و شما بدون قضاوت به او گوش می دهید. پس از تایید احساسش و دشواری های مهاجرت، برای او دلیل و ضرورت مهاجرت را بیان کنید و به او راهکارهایی برای بهبود شرایط و رفع مشکل بدهید.

گردش کنید و جاهای جدید را کشف کنید. کشف زیبایی ها و تفاوت های فرهنگی باعث می شود فرزندتان بهتر و سریع تر با محیط خو بگیرد و زودتر به یافتن دوست متمایل شود. برای درمان افسردگی کودک مهاجر هر آخر هفته گشتی در شهر بزنید. از نقاط دیدنی بازدید کنید. به جشنواره های رقص و موسیقی بروید و اوقات خوشی را برای او رقم بزنید.

همچنین بخوانید:  مرحله سکوت در کودک دوزبانه و اقدامات والدین

او را وارد اجتماع کنید. از دوستان مدرسه یا همسایه ها دعوت کنید که برای یک روز بازی به فرزندتان بپیوندند. فرزندتان را در کلاس مورد علاقه اش ثبت نام کنید تا با همسن و سالان خود در ارتباط قرار گیرد.

روش های زیادی برای درمان افسردگی کودک مهاجر وجود دارد. تنها کافی است کنارش باشید، به نیازهایش توجه کنید و به او گوش دهید. اگر احساس می کنید با روش های معمول نمی توانید فرزندتان را در پروسه سازگاری با محیط جدید یاری کنید، از مشاور کودک و نوجوان کمک بگیرید.

سازگاری با شرایط مهاجرت معمولا برای کودکان و نوجوانان ساده تر صورت می گیرد، چراکه به دلیل انعطاف ذهنی و روانی بهتر می توانند خود را با مشکلات وفق دهند. یادگیری زبان و فرهنگ برای آنان سریع تر است و همین به آنان کمک می کند که زودتر باجامعه ادغام شوند. اما برخی از کودکان و نوجوانان به کمک والدین نیاز دارند تا در این مسیر وارد شوند.

آیا شما با افسردگی کودک مهاجر برخورد کرده اید؟ چه راهکارهایی را برای رفع آن در فرزندتان امتحان کرده اید؟

منبع:

ring

Share via
Copy link
Powered by Social Snap