وقتی از والدین بپرسید برای فرزندشان چه می خواهند، یکی از جواب ها این است که کودک شاد و سالمی داشته باشند. بیش از دو سوم والدین اظهار کرده اند که به شدت نگران رفاه و آرامش فرزندشان هستند و این مسئله ارتباطی با جنسیت، درآمد، قومیت، سن و وابستگی های سیاسی نداشته است. با توجه به این نگرانی تربیت کودک شاد چطور ممکن است؟

روش های تربیت کودک شاد

گاهی ایجاد تعادل بین آن چیزی که برای کودک خوب است با چیزی که او را شاد می کند دشوار است، اما غیرممکن نیست. شادی حس مهمی برای انسان است و به طور میانگین انسان های شاد افراد موفق تری در زندگی و کار نسبت به افراد دیگر هستند. عملکرد شغلی بهتری دارند و درآمد بیشتری کسب می کند. احتمال ازدواج کردن در آنان بیشتر است و اگر ازدواج کنند، رضایت بیشتری از زندگی مشترک خود دارند.

گام اول: خودتان شاد باشید

شاید در نظرتان، برای گام اول تربیت کودک شاد بیش از حد خودخواهانه باشد. اما تحقیقات نشان می دهند بین افسردگی مادران و دستاوردهای منفی یا کم در کودکان ارتباط مستقیمی وجود دارد. خب حالا برای شاد شدن چه باید کرد؟ هر هفته زمانی را به خودتان و بودن در کنار دوستان اختصاص دهید. از آنجا که خنده مسری است، بودن در کنار دوستان و یک جمع شاد شما را شادتر می کند.

گام دوم: به او دوستیابی را آموزش دهید

واقعا چند نفر از ما به فرزندمان یاد می دهیم که چطور با دیگران رفتار کند؟ خیلی سخت نیست. به او مهربانی و همدلی کردن با دیگران را در گام اول آموزش دهید. این مهارت کلیدی نه تنها فرزندتان را به آدم بهتری تبدیل می کندد، بلکه در طولانی مدت از او کودک شادتری می سازد.

تلاشش را ببینید، نه حاصل کار را

همه ما با وجود تلاش ممکن است به موفقیت مطلوب نرسیم. نرخ افسردگی، اضطراب، و سوءمصرف مواد مخدر در کودکانی بیشتر است که والدین آنها بیش از حد بر طبل موفقیت می کوبند و فشار زیادی به فرزندشان وارد می کنند.

همچنین بخوانید:  یادگیری فارسی با اسباب بازی و 3 نکته مهم برای انتخاب بازی

تحقیقات در این مورد اجماع دارند. برای تربیت کودک شاد و سالم، تلاش فرزندتان را تشویق کنید، نه توانایی طبیعی او را.

تحقیقات نشان می دهند اغلب کودکانی که به خاطر هوش خود تشویق شده اند، به دنبال پازل های ساده تر بودند. آنها مایل نبودند هوش خود را به چالش بکشند و بدین ترتیب لقب «باهوش» را از دست بدهند. از طرف دیگر، 90 درصد کودکانی که لقب «پرتلاش» دریافت می کردند، به حل کردن پازل های دشوارتر تمایل داشتند.

چرا باید تلاش فرزندمان را تایید کنیم؟ چون تلاش و پشتکار، فارغ از میزان هوش، به موفقیت می انجامد.

گام 4: خوشبینی را به او آموزش دهید

برای تربیت کودک شاد و موفق، به او دید مثبت و خوش بینانه از جهان را آموزش دهید تا از افسردگی در سال های بعد از بلوغ دور بماند.

تحقیقات نشان می دهند کودکان خوش بین:

  • در مدرسه، کار و ورزش موفقیت بیشتری کسب می کنند.
  • سالم تر هستند و عمر طولانی تری دارند.
  • رضایت آنها از زندگی مشترکشان بیشتر است.
  • احتمال ابتلا به افسردگی و اضطراب در آنان کمتر است.
تربیت کودک شاد

گام 5: هوش هیجانی را در آنان تقویت کنید

هوش هیجانی یک مهارت است، نه ویژگی ذاتی. کودکان برای درک بهتر احساسات دیگران، باید اول بتوانند احساسات خود را درک کنند و توسط اطرافیان درک شوند.

ساده ترین کار برای تربیت کودک شاد این است که با او همدلی کنید و وقتی دچار خشم و ناامیدی است او را درک کنید. به حرف هایش گوش دهید و احساساتش را تایید کنید.

گام 6: عادت های منتج به شادی در او شکل دهید

عادت چیز خوبی است. نیازی نیست برای انجام کاری چیزی را به خاطر بسپارید، بلکه عادت ها خود شما را هدایت می کنند.

چطور باید به صورت عادت شادتر بود؟ به فرزندتان آموزش دهید:

  • محرک های حواس پرتی و وسوسه ها را از خود دور کند.
  • مهارت های اجتماعی را در اولویت قرار دهد.
  • به جای چند هدف بزرگ، همیشه یک هدف قابل دستیابی داشته باشد و بعد سراغ یکی دیگر برود.
  • دنبال ایده آل بودن نباشد. موفقیت زمان می برد و گاهی شکست مقدمه آن است. تلاش بر هر چیزی ارجح است.
همچنین بخوانید:  روش های پرورش کودک دو زبانه و بررسی مقایسه ای آنها

گام 7: زمان بازی بیشتری برای او فراهم کنید.

در مورد مزایای ذهن آگاهی و مدیتیشن و یوگا زیاد خوانده ایم. اما واقعا سخت است اگر از یک کودک بخواهیم ثابت در یک جا بنشیند و یوگا کند.

 برای تربیت کودک شاد از او بخواهید بازی کند. کودکان وقتی بازی می کنند، در حال انجام یوگا و مدیتیشن ذهنی هستند. امروزه کودکان هم در خانه و هم بیرون از خانه زمان کمتری را به بازی اختصاص می دهند. بازی کردن اتلاف وقت نیست، بلکه روشی برای رشد و یادگیری بهتر است.

محققان معتقدند کاهش شدید میانگین زمان بازی کودک موجب کند شدن رشد عاطفی و شناختی آنان شده است. بازی کردن به کودک مهارت های زیادی از جمله کار تیمی، به اشتراک گذاری، مذاکره، حل اختلاف، تنظیم عواطف و احساسات و گرفتن حق را آموزش می دهد.

گام 8: محیط را برای آنان شاد کنید

ما از محیط تاثیر زیادی می پذیریم. چطور محیط اطراف کودک را کنترل کنیم و شادی بیشتری برای او ایجاد کنیم؟

با تلویزیون کمتر.

محققان نشان داده اند ارتباط محکمی بین شادی و عدم تماشای تلویزیون وجود دارد. تلویزیون رسانه ای یک طرفه است که احساس کودک را خاموش و منفعل می کند. تماشا کردن تلویزیون زمان کودک را برای انجام گارهایی که او را به فردی شاد و منعطف تبدیل می کند، از بین می برد.

گام 9: با هم غذا بخورید

گاهی علم چیزهایی که مادربزرگ ها می گویند را تایید می کند. بله، کنار هم غذا خوردن اهمیت دارد.

این سنت ساده از فرزندتان یک کودک شاد و راضی می سازد. نتایج تحقیقات نشان می دهند کودکانی که به طور منظم با خانواده غذا صرف می کنند، به لحاظ عاطفی پایدارتر هستند و میزان رفتارهای بد و گرایش به الکل و مواد مخدر در آنان کمتر است. علائم افسردگی در این کودکان، به خصوص در دختران، کمتر دیده می شود و احتمال ابتلا به اختلالات خوردن در آنان پایین تر می آید. این رفتار ساده، پیوند عاطفی خانواده را تقویت می کند.

هزاران راه برای تربیت کودک شاد وجود دارد. شما چه راهی را بلد هستید و پیشنهاد می دهید؟

منبع:

time

Share via
Copy link
Powered by Social Snap