یادگیری زبان دوم مسیر پر فراز و نشیبی است. در این مسیر ممکن است کودک اشتباهاتی در تلفظ کلمات یا به کارگیری دستور زبان داشته باشد. تصحیح اشتباهات زبانی کودک باید با شیوه درستی انجام شود تا از دلزدگی در کودک جلوگیری شود.

چرا تصحیح اشتباهات زبانی کودک باید با ملایمت انجام شود؟

کودکان نیز مانند بزرگسالان خلق و خوی متفاوتی دارند. گاهی هیجان‌زده‌اند و گاهی سکوت را ترجیح می‌دهند. برای مثال، فرض کنید فرزندتان از مدرسه برگشته، کیفش را روی مبل انداخته است و می‌خواهد با ذوق و شوق برای شما داستان ماری را تعریف کند که در باغ وحش دیده است.

اگر قبل از پایان داستان برای تصحیح هر اشتباه دستور زبانی و تلفظ، صحبت‌های او را قطع کنید، کودک نمی‌تواند داستانش را آن طور که می‌خواست تعریف کند. شاید حتی از حرف زدن با شما احساس ناراحتی و معذب بودن کند. برای کودکان، بیشتر از آنکه درست حرف زدن مهم باشد، جلب توجه و محبت والدین مهم است.

آیا هرگز نباید اشتباهات زبانی کودک را اصلاح کرد؟

تصحیح اشتباهات زبانی کودک دوزبانه ضروری است، اما باید به نحوی انجام شود که طبیعی و در جریان مکالمات روزمره به نظر برسد. ما باید از حرف زدن با فرزندمان احساس خوبی به دست آوریم و اصلاح در درجه دوم قرار می‌گیرد.

تصحیح اشتباهات کودک کار ساده‌ای نیست و باید با صبوری و کنترل خویشتن در امور مختلف صورت گیرد. گاهی نیز باید اشتباهات زبانی کودک را به طور کلی مورد چشم‌پوشی قرار دهید و اجازه دهید روند معمولی مکالمه ادامه یابد تا در فرصتی دیگر این خطاها تصحیح شوند.

اهمیت دادن به کودک به عنوان یک انسان در درجه اول بسیار مهم‌تر از بیان سلیس و شیوا به یک یا چند زبان است.

همچنین بخوانید:  یادگیری فارسی با اسباب بازی و 3 نکته مهم برای انتخاب بازی

راهکارهای تصحیح اشتباهات زبانی کودک به صورت ملایم و مطمئن

راهکارهای زیر در کاهش خطاهای زبانی کودک بدون شرمنده کردن و ناراحتی موثر هستند.

خطاهای مهم و مانع ادراک را تصحیح کنید

اگر بخواهید تمام جملات کودک را تصحیح کنید، او به زودی از یادگیری دست می‌کشد و به زبانی پناه می‌برد که به آن تسلط بیشتری دارد.

اشتباهات زبانی به دو دسته تقسیم می‌‌شوند:

  • خطاهایی که تنها دستور زبان و تلفظ کلمه را تحت تاثیر قرار می‌دهند
  • اشتباهاتی که به طور کلی مانع از ادراک معنی و مفهوم مورد نظر می‌شوند.

دسته دوم بسیار مهم‌تر از خطاهای اول هستند. استفاده از زبان برای برقراری ارتباط و معنی است. زمانی که این ارتباط مختل شود، در واقع هدف از به کار بردن زبان برآورده نشده است. بنابراین، برای جلوگیری از ناامیدی در فرزندتان تنها خطاهایی را اصلاح کنید که لطمه بزرگی به معنی و ادراک جمله می‌زنند.

پس از تسلط بر این مرحله و یادگیری بهتر زبان، می‌توانید به تدریج خطاهای جزئی زبانی را نیز تصحیح کنید. تا این زمان فرزندتان نیز تسلط و اعتماد به نفس بیشتری برای به کار بردن زبان یافته است و از یادگیری دست نخواهد کشید.

جمله درست را با ملایمت تکرار کنید

در حالی که کودک به شما درباره چیزی توضیح می‌دهد، می‌توانید سرتان را تکان دهید و جمله‌اش را به صورت درست تکرار کنید. شما جمله او را قطع نکرده‌اید، بلکه آنچه گفته است را تایید کرده و نشان داده‌اید که به حرف‌هایش گوش می‌دهید. در عوض او نیز جمله درست را دوباره می‌شنود.

این راهکاری است که ما برای تصحیح اشتباهات زبانی کودک برای همه والدین توصیه می‌کنیم. خواهید دید که کودک با تکرار جمله درست قبل از ادامه داستانش شما را شگفت‌زده خواهد کرد.

توجه بیان صورت و زبان بدن

در زمان تصحیح اشتباهات زبانی کودک لازم است که به بیان صورت و بدن خود توجه داشته باشید. کودک از رفتارتان بیشتر از گفتارتان متوجه احساس واقعی شما می‌شود. وقتی غلط‌های بچه را اصلاح می‌کنید صورتتان آرام است یا حالت ناراحت و ناامید دارید؟ آیا لحن صحبتتان نشان از توجه دارد یا خستگی و بی‌ حوصلگی؟

همچنین بخوانید:  رمزگردانی در کودکان دوزبانه چطور رخ می دهد؟

اگر به حرف‌هایش توجه داشته باشید و حالت آرام و راحت داشته باشید، کودک بیشتر و بهتر به شما گوش خواهد کرد.

در مورد خطاهای زبانی بعد از پایان صحبت کودک حرف بزنید

اگر اشتباهات زبانی فرزندتان تمامی ندارد، ایرادی ندارد در مورد آن حرف بزنید؛ اما این کار را درست وسط حرف زدن بچه انجام ندهید. مثلا می‌توانید بعد از شام بگویید: «دخترم من متوجه شده‌ام تو می‌گویی «…..»، در حالی که درستش این است که «…» بدین ترتیب، حرف‌های کودکتان را قطع نکرده‌اید.

کتاب بخوانید و فیلم ببینید

کودکان از مواجهه با زبان بیشتر از تصحیح شدن یاد می‌گیرند. باید راهکاری برای مواجهه بیشتر با زبان مورد نظر و به کار بردن آن پیدا کنید.

هر شب برای فرزندتان کتاب بخوانید. در زمان مناسب با هم فیلم‌ها و انیمیشن‌های جذاب ببینید. پس از آن، به عنوان تفریح و شادی داستان را دوباره تعریف کنید. «آنجا را دیدی که همه با هم لیز خوردند داخل استخر؟ خیلی خنده‌دار بود!»

از فرزندتان بخواهید داستان را برای دیگر اعضای خانواده هم تعریف کند: «برای بابا بگو با هم چه فیلم خنده‌داری دیدیم.» این کار به فرزندتان کمک می‌کند که بیشتر از قبل با جملات و کلمات آن زبان آشنا شود.

سوال دو گزینه‌ای مطرح کنید

وقتی فرزندتان جمله‌ای را اشتباه می‌گوید، برایش دو گزینه درست کنید. جمله‌ای که اشتباه گفته بود را تکرار کنید و درست قبل از جایی که اشتباه گفته است، مکث کنید. به او زمان بدهید شاید بتواند جمله‌اش را با کلمات و دستور زبان درست تکمیل کند.

چنانچه نتوانست این کار را انجام دهد، دو گزینه درست و غلط به او بدهید.

– امروز می‌خواهم با خاله رفتم پارک.

– امروز می‌خواهم با خاله …؟

– …

– امروز می‌خواهم با خاله رفتم پارک یا بروم پارک؟

– بروم پارک

آیا شما راه‌های بهتری برای تصحیح اشتباهات زبانی کودک به ذهنتان می‌رسد؟ از روش‌های دیگری نتیجه گرفته‌اید؟ آنها را با ما در میان بگذارید.

منبع:

multilingualliving

Share via
Copy link
Powered by Social Snap