کودکان فرهنگ سوم به توجه و کمک بیشتری برای دوستیابی در کشور جدید نیاز دارند. دوستی هدیه باارزشی است که می تواند به کودک کمک کند که فرهنگ را سریع تر فرابگیرد و احساس تعلق به جامعه داشته باشد. از این رو، دوستیابی کودک مهاجر از ضرورت زیادی برخوردار است.

نسخه صوتی این مقاله را از رادیو دیدیو بشنوید

راهکارهای تسریع دوستیابی کودک مهاجر

داشتن دوستان متعدد به سلامت روان کودکان کمک زیادی می کند. داشتن یک دوست تاثیر زیادی در رفتارهای مثبت و منفی کودک دارد و این امر در مورد کودکان مهاجر اهمیت بیشتری دارد.

تحقیقات نشان می دهند کودکانی که دوستی در اطراف خود ندارند، از عزت نفس پایین تری برخوردار هستند، توانایی کمتری برای سازگاری با سختی ها و تغییرات زندگی دارند و بیشتر از دیگران قربانی قلدری در مدرسه و جامعه می شوند.

داشتن یک دوست در کشور غریب همان چوب جادویی است که به فرزندتان کمک می کند شرایط را بهتر و سریع تر بپذیرد، در آشنایی با زبان و فرهنگ سریع تر پیشرفت کند و آینده بهتر و شادتری در انتظار او باشد.

قبل از مهاجرت تحقیق کنید

رسانه های اجتماعی تا حد زیادی به کمک شما می آیند. در هر کشوری، می توانید به راحتی به فروم ها، گروه ها و کانال های فعال مهاجران دسترسی پیدا کنید.

قبل از رسیدن به کشور مقصد، می توانید از محله های مناسب برای اجاره خانه، مدرسه های خوب، زمین های بازی و کلاس ها و امکانات برای فرزندتان مطلع شوید. بدین ترتیب، شرایطی را تامین کنید که اوضاع برای فرزندتان بهتر شود.

به او زمان بدهید

هر چند دیدن تنهایی فرزندتان ساده نیست، اما اجازه دهید خودش برای حل مشکلاتش تلاش کند. دوره گذار به فرزندتان این فرصت را می دهد که به خوبی احساساتش را هضم کند، با شرایط جدید کنار بیاید، کشور و خانه جدیدش را بشناسد و به زودی به محیط و مردم جدید، شامل هم سن و سالانش، عادت کند.

همچنین بخوانید:  تاخیر کلامی در کودکان دو زبانه و توصیه هایی به والدین

 به او آموزش دهید که چطور وارد یک گروه شود

کودکی ممکن است خجالتی باشد، در حالی که کودک دیگری راحت خودش را در گروه وارد می کند و سر حرف را باز می کند. کودکان به آموزش مهارت های اجتماعی نیاز دارند. نقش بازی کردن، در قالب تکرار و تمرین می تواند به تسهیل دوستیابی کودک مهاجر کمک کند.

A: هی، بازی جالبی به نظر میاد.

B: آره

A: منم باهات بازی کنم؟

B: نه، می خوام تنها بازی کنم.

A: خب اشکالی نداره. شاید دفعه بعدی دوست داشته باشی بیای خونه ما و با هم بازی کنیم.

روز بازی برگزار کنید

فرزندتان را تشویق کنید که همکلاسی هایش را به خانه دعوت کند و در کنار هم یک روز را به بازی اختصاص دهند. شاید نیاز باشد با سایر والدین نیز هماهنگ کنید. وقتی بچه ها به خانه شما آمدند، در کنار آنها باشید و کمک کنید روز خوبی داشته باشند. برایشان کیک بپزید و به آنها کمک کنید بازی های مختلفی باهم داشته باشند.

اگر فرزندتان خجالتی است و مهارت های اجتماعی کمتری دارد، با دعوت از یک همکلاسی شروع کنید. بدین ترتیب، فرزندتان اعتماد به نفس بیشتری برای برقراری ارتباط دوستانه خواهد داشت.  

دوستیابی کودک مهاجر

 در کلاس های مختلف عضو شوید

برای کودکان نوپا و پیش دبستانی، شرکت در کلاس های مختلف برای یادگیری زبان و دوستیابی اهمیت زیادی دارد. حتی به والدین نیز کمک می کند که بهتر با محیط ادغام شوند. برای کودکان بزرگتر، کلاس های ورزشی خوب است. سعی کنید کلاسی را برای فرزندتان بیابید که به آن علاقه دارد.

محل خوبی را برای زندگی انتخاب کنید

مهاجران در انتخاب خانه، بودجه، متراژ خانه و فاصله از محل کار اولین چیزهایی ست که در نظر می گیرند. اما مدرسه را فراموش نکنید. زندگی در نزدیکی مدرسه فرزندتان، این شانس را به او می دهد که در جایی زندگی کند که سایر دوستانش هم زندگی می کنند. این میزان تعامل و روزهای بازی فرزندتان را افزایش می دهد.

به برنامه های جدید نه نگویید

زندگی به عنوان مهاجر گاهی می تواند با تنهایی معادل شود. به همین دلیل ضرورت دارد که از هر برنامه ای برای ادغام در جامعه استقبال کنید. حتی اگر چیزی است که فکر می کنید دوستش ندارید یا تا به حال امتحان نکرده اید، به خودتان این فرصت را بدهید تا با آن بیشتر آشنا شوید.

همچنین بخوانید:  مرحله سکوت در کودک دوزبانه و اقدامات والدین

شرکت در فستیوال ها، برنامه ها و محیط ها و آدم های جدید به شما و فرزندتان فرصت دوستیابی می دهد.

توصیه هایی برای دوستیابی نوجوانان مهاجر

دوستیابی کودک مهاجر در سنین پایین تر تقریبا ساده است. کافی است کمی زمان و فضا بدهید تا خودش با هم سن و سالانش در ارتباط قرار گیرد و در ضمن تمرین یادگیری زبان دوم، با دوستانش بازی کند.

اما متقاعد کردن نوجوانان 13-19 ساله برای لزوم و علت مهاجرت کار سختی است. او دلایل بلند بالایی دارد که ماندن در کشور فعلی، در کنار دوستان، خانواده و محیط آشنا، بهتر است. همزمانی مهاجرت با تغییرات هورمونی، فشار هم سالان و بحران های هویتی همه چیز را سخت تر می کند.

به او کمک کنید که با دوستان قدیمش ارتباط خود را حفظ کند. اما در عین حال، او را تشویق کنید که از خانه بیرون بزند و فرصت های جدید پیش رو را بشناسد.

مکان های تفریحی و توریستی شهر را به او نشان دهید. آشنایی با محیط، تاریخ و مکان های تفریحی به او کمک می کند که زودتر با شرایط سازگار شود و محیط را بپذیرد.

آشنایی با خانواده های مهاجر که شرایط شما را دارند، به دوستیابی کودک مهاجر کمک می کند. خانواده هایی را پیدا کنید که فرزندانی همسن فرزندتان دارد و با آنها برنامه هایی برای خرید، رفتن به مراکز تفریحی، ورزش و بازی تنظیم کنید.

امید داشته باشید

برای والدین خوشایند نیست که شاهد باشند فرزندشان در پیدا کردن دوست مشکل دارد. سعی کنید آرام و همدل باشید: کمی زمان می برد تا به کشور و مدرسه جدید عادت کنی، اما همه چیز زود خوب می شود.

در این دوره، که شاید یک سال طول می کشد، در کنار فرزندتان باشید و به دوستیابی کودک مهاجر کمک کنید. اگر بر خلاف تمام تلاش هایتان کودک در دوستیابی مشکل دارد، از مشاور کودک کمک بگیرید.

منبع:

expatfinancial

Share via
Copy link
Powered by Social Snap