اگر به ثبت‌نام در مدرسه دو زبانه فکر می‌کنید، باید از مزایا و معایب آن آگاه باشید. هر کس باید شرایط خانواده خود را در نظر بگیرد. امروزه تبلیغات برای این نوع مدارس هر روز بیشتر می‌شود. وعده های رنگارنگی برای برنامه‌های فوق برنامه می‌دهند. آیا همه آن‌ها درست هستند؟ آیا می‌توان به هر مدرسه‌ای اعتماد کرد؟

مزایای ثبت‌نام در مدرسه دو زبانه چیست؟

تحقیقات زیادی بر مزایای یادگیری دو زبان صحه گذاشته‌اند. اما به غیر از این شواهد، ثبت‌نام در مدارس دوزبانه با مزایای زیر نیز همراه است:

  • والدین یک زبانه نیز می‌توانند فرزند دوزبانه داشته باشند
  • مدرسه تعامل برابر با زبان را برای کودک فراهم می‌کند
  • کودک همزمان حرف زدن، خواندن و نوشتن را یاد می‌گیرد
  • امکان تحصیل در مدارس و دانشگاه‌های معتبر جهان و فرصت‌های پیشرفت بیشتر می‌شود.

معایب آموزش در مدارس دوزبانه

  • هزینه آموزش‌ گران‌تر از تحصیل در مدارس عادی است
  • تسلط معلمان بر زبان‌ها مورد بحث است
  • در اکثر موارد مدارس دو زبانه فقط در شهرهای بزرگ وجود دارند
  • آموزش باید منسجم و هماهنگ باشد، اما ممکن است در اجرا این‌طور نباشد.

شروط انتخاب مدرسه دو زبانه چیست؟

استفاده از آموزش‌های دو زبانه در یک مدرسه، به معنی خوب بودن آن نیست. حتی اگر مدرسه محیط خوب و آموزش معتبری داشته باشد؛ باز هم موفقیت در تحصیل به شرایط شما نیز بستگی دارد. در زمان انتخاب یک مدرسه دو زبانه باید عوامل متعددی را در نظر بگیرید، از جمله:

سن مناسب یادگیری زبان

سن درست یا غلطی برای شروع زبان‌آموزی به طور مشخص وجود ندارد. در واقع، هر چه آموزش در سن پایین‌تری شروع شود، برای فرزندتان بهتر است. یادگیری زبان دوم برای نوپایان حدود 3 سال طول می‌کشد. پس اگر زودتر شروع کند، بهتر است.

همچنین بخوانید:  روش یک والد-یک زبان و هر آنچه باید از دو زبانگی بدانید

برنامه درسی مدارس دوزبانه

فرقی نمی‌کند چه مدرسه‌ای را برای تحصیل فرزندتان انتخاب کنید؛ مهم‌ترین چیز برنامه درسی است. اطمینان حاصل کنید که بهترین برنامه درسی، با مفیدترین برنامه‌های فوق برنامه در این مدرسه تدریس می‌شود.

مناسب بودن آموزش با سن کودک

برای رسیدن به مهارت‌های زبانی در سطح زبان مادری به زمان نیاز است. شما باید دقت کنید که این مدرسه در چه سطحی آموزش می‌دهد و از فرزندتان چقدر انتظار دارد. روند آموزش زبان و دیگر دروس آموزشی باید با هم متناسب باشد. اگر سطح زبان مورد استفاده فراتر از درک کودک باشد، فرزندتان در یادگیری دروس آموزشی به مشکل برمی‌‌خورد.

از سوی دیگر، برخی از موسسات تبلیغ آموزش دوزبانه می‌کنند، اما در واقع فقط کلمات را به کودک آموزش می‌دهند. زبان‌آموزی و حرف زدن به یک زبان با یادگیری چند کلمه فرق دارد. اسیر تبلیغات نشوید!

معلم نیز اهمیت دارد. آیا زبان‌های مورد آموزش جز زبان‌های مادری معلمان هستند یا معلم صرفا به یک زبان مادری تسلط دارد و زبان دوم را به صورت غیربومی یاد گرفته است؟ تسلط او به زبان غیربومی چقدر است؟

ظرفیت کلاس‌های درسی مدارس

معمولا ثبت‌نام در مدرسه دو زبانه هزینه زیادی دارد و هر خانواده‌ای نمی‌تواند آن را تقبل کند. پس احتمالا کلاس‌ها شلوغ نیستند و در این مورد مشکل خاصی وجود ندارد. این امکان وجود دارد که مدرسه فضای کافی در اختیار نداشته باشد و چند کلاس هم رده را با هم ادغام کند تا با بالا بردن تعداد دانش‌آموزان در کلاس از فضا استفاده بهینه کند.

ظرفیت مناسب برای کلاس‌های آموزشی چیزی بین 12 تا 18 نفر است. کمتر از این، کودک از نظر دوست‌یابی و یادگیری مهارت‌های اجتماعی دچار مشکل می‌شود و بیشتر از آن با عدم دریافت بازخورد و آموزش مناسب از سوی معلم روبه‌رو خواهد شد.

تداوم برنامه‌های مدارس دوزبانه

بسیار دیده شده است که مدرسه دو زبانه یا بسیاری از دیگر موسسات پرهزینه تبلیغاتی در راستای اجرای برنامه‌های خاص داشته‌اند، اما این برنامه‌ها در میانه سال تحصیلی اجرا نشده یا از کیفیت لازم برخوردار نبوده است. شما نباید پول چیزی را پرداخت کنید که قرار نیست انجام شود. از اجرای دقیق برنامه‌های آموزشی مطمئن شوید.

همچنین بخوانید:  کنار آمدن با غم غربت و 11 راهکار برای تجربه بهتر

ترجیح کودک در انتخاب مدرسه

مانند هر چیز دیگری، آماده بودن کودک مهم است. اگر فرزندتان آماده یادگیری نیست یا از رفتن به یک مدرسه خاص احساس خوشحالی نمی‌کند؛ ثبت‌نام او کمکی به یادگیری‌اش نمی‌کند. اجازه دهید خودش انتخاب کند. برای یادگیری زبان دوم، فرصت‌های دیگری نیز وجود دارد.

آیا مدارس بین‌المللی بهتر هستند یا دوزبانه؟

در مدارس بین‌المللی معمولا سرفصل‌های بین‌المللی تدریس می‌شوند و مدرک بین‌المللی به فرد داده می‌شود که در تمام جهان معتبر است. در مدارس دو زبانه سرفصل‌های ملی تدریس می‌شوند. در هر دو نوع مدرسه ممکن است برخی کلاس‌ها به یک زبان برگزار شوند.

بهتر است فرزندم کدام زبان را به عنوان زبان دوم فرا بگیرد؟

هر زبانی به عنوان زبان دوم خوب است. اما یادگیری زبانی که کودک بتواند در جهان بیرون نیز از آن استفاده کند، بهتر است. گفته می‌شود که یادگیری برخی زبان‌ها بهتر، آسان‌تر یا سخت‌تر است. اما کودکان بسیار انعطاف‌پذیر هستند و فرقی ندارد با کدام زبان تماس داشته باشند. کودکان هر زبانی را می‌توانند یاد بگیرند.

آیا به معلم خصوصی برای حل کردن تمرین‌ها نیاز است؟

آموزش در مدارس دو زبانه بدین معنی است که تکالیف به هر دو زبان انجام خواهد شد. اگر فرزندتان در یادگیری یکی از این زبان‌ها ضعیف‌تر است و خودتان نیز به آن تسلطی ندارید، چه باید بکنید؟ یک معلم خصوصی یا پرستار مسلط به آن زبان استخدام کنید.

آیا درس خواندن در مدارس دو زبانه ارزش دارد؟

قطعا! همانطور که مشاهده کردید آموزش در مدارس دو زبانه با مزایای زیادی همراه است و کودک مسلما از مزایای یادگیری و آموزش به دو زبان بهره‌مند خواهد شد. اما به شرط آن که اجرای شیوه آموزش نیز به خوبی تبلیغات آن باشد.

اگر مدرسه دو زبانه‌ای در محدوده زندگی شما وجود دارد و هنوز تردید دارید، اقدام کنید. تحقیق کنید، با معلم‌ها حرف بزنید، کلاس‌ها را بررسی کنید و اجرای دقیق برنامه‌ها طبق وعده‌ها و تبلیغات را پیگیری کنید.

منبع:

bilingualkidspot

Share via
Copy link
Powered by Social Snap