شعر و موسیقی نقش مهمی در یادگیری زبان دوم دارد. در زمان یادگیری زبان و گوش دادن به موسیقی یا نواختن یک آلت موسیقی بخش های مشابهی از مغز فعال می شود. زبان و موسیقی هر دو با احساسات و عواطف در پیوند هستند و ترکیب یادگیری زبان با شعر می تواند نتیجه بسیار خوبی در پی داشته باشد.

چرا یادگیری زبان با شعر بسیار موثر است؟

شعرخوانی جذاب است:

بچه ها، به خصوص خردسالان عاشق رقص، حرکت، بازی، موسیقی و شعرهای ریتمیک هستند. آن را سرگرمی می دانند و یادگیری لغات از این طریق را جالب می دانند. در شعرخوانی با رقص و حرکت دست و پا همراه است و کودک را بیشتر از هر چیزی درگیر می کند.

شعرخوانی حافظه را تقویت می کند:

بسیاری از ما شعرهای کودکی خود، حتی آنهایی که در سن بسیار کم آموخته ایم و سال هاست تکرار نکرده ایم، را به یاد می آوریم. موسیقی در به خاطر سپردن کلمات و عبارت ها بسیار موثر است. ریتم موسیقی به حفظ کردن جملات و عبارت ها کمک می کند.

کودک متوجه نمی شود که در حال یادگیری است:

بسیاری از کودکان در برابر یادگیری یک زبان دیگر، به خصوص زبان اقلیت مقاومت می کنند. برخی از آنان وارد دوره سکوت می شوند و برخی دیگر دوست ندارند با شما به زبان دیگری حرف بزنند. یادگیری با موسیقی به آنان کمک می کند که زبان آموزی را پروسه لذت بخش تری ببینند و بیشتر به آن جذب شوند.

شعر، کلمه را در جمله قرار می دهد:

شعر یک داستان کوتاه است. برای یادگیری یک زبان، حفظ کردن کلمات کافی نیستند. کودک با خواندن داستان این شعر، عبارت ها و کلمه های مرتبط را فرامی گیرد. یادگیری زبان با شعر توجه کودک را بیشتر جلب می کند و موجب یادگیری سریع تر کلمه در قالب جمله مناسب می شود.

همچنین بخوانید:  کودک فرهنگ سوم و نیاز به حمایت والدین

کودکان می توانند پیش از حرف زدن به یک زبان شعر بخوانند:

حتی قبل از اینکه بتواند جمله ای به زبان دوم بگوید، می تواند شعر یا حداقل بخشی از آن را بخواند. به نظر می رسد مغز ما زبان را در قالب شعر بهتر یاد می گیرد. حتی کودکانی که تا به حال با یک زبان تماس نداشته اند، بدون داشتن مادر و پدری که به آن زبان سخن بگویند، می توانند به سادگی شعرهای زبان دوم را قبل از سخن گفتن به آن زبان تکرار کنند.

راهکارهای یادگیری زبان با شعر:

با استفاده از راهکارهای زیر می توانید زبان دوم را بهتر و سریع تر از قبل به فرزندتان آموزش دهید:

برای یادگیری زبان هیچ سنی زود یا دیر نیست. پیش از این در مورد بهترین سن یادگیری زبان دوم صحبت کرده ایم و گفتیم که در هر سنی می توانید بر یک زبان تسلط پیدا کنید. از زمان تولد می توانید اشعار زبان دوم را در گوش فرزندتان زمزمه کنید. آن را به عادتی در زمان شیردهی یا خواب تبدیل کنید تا فرزندتان با آواهای این زبان آشنا شود.

یادگیری زبان با شعر

آهنگ مناسب انتخاب کنید:

به یاد داشته باشید که لذت بردن از فرایند یادگیری زبان دلیل اصلی برای شروع یادگیری زبان فارسی با آهنگ و موسیقی است. بنابراین آهنگ‌هایی را برای فرزندتان انتخاب کنید که به آنها علاقه دارد و موضوعش برای او جذاب است. آهنگی را انتخاب کنید که جملات کوتاه و ساده تری دارد و معنای آن با زندگی روزمره کودک پیوند بیشتری دارد.

داستان قبل از خواب را با یک شعر تمام کنید:

بچه ها عموما دوست دارند قبل از خواب یک داستان بشنوند. هر شب برایش شعر بخوانید و پس از مدتی هر دو با هم شعر بخوانید و آن را به روتین قبل از خواب تبدیل کنید. محققان ثابت کرده اند که خواب به تثبیت آنچه کودک در طول روز و قبلا از خواب یاد گرفته است، کمک می کند.

نقش بازی کنید:

برخی از اشعار از زبان دو کاراکتر خوانده می شوند. به نوبت نقش یکی از کاراکترها را بازی کنید و با هم تمرین کنید. همچنین، می توانید شعرها را از زبان عروسک های انگشتی نیز بخوانید. کودکان خردسال به عروسک های خود دلبستگی زیادی دارند و با آنها پیوند عاطفی سریع تری برقرار می کنند.

همچنین بخوانید:  تصحیح اشتباهات زبانی کودک دوزبانه

 برقصید و بخوانید:

شعرهایی که در زبان مورد نظر آموخته اید را با حرکات بدن اجرا کنید. حروف را با دست در هوا بکشید یا افعال را اجرا کنید. یادگیری زبان با شعر با این روش سریع تر و نهادینه تر می شود. استفاده از دست و پا در شعرخوانی باعث می شود که شعر و معنای آن بهتر در خاطر کودک بماند.

 خانوادگی شعرخوانی کنید:

یادگیری زبان را به یک هدف خانوادگی تبدیل کنید. همه با هم در خانه شعر را بلند بخوانید و خوش بگذرانید. یادگیری زبان باید برای بچه ها همراه با جذابیت و شادی باشد. زمانی که کودک تمام خانواده را با خود همراه ببیند اشتیاق بیشتری برای یادگیری از خود نشان خواهد داد. این روش به خصوص برای کودکانی که برای یادگیری زبان اقلیت (در خانواده های مهاجر یا اقلیت های جامعه) مقاومت می کنند، می تواند راهکار موثری در جلب همکاری کودک باشد.

نقاشی بکشید:

از او بخواهید داستان شعر را نقاشی کند و هر آنچه از آن فهمیده است را روی کاغذ بیاورد. نقاشی کردن موضوع شعر، باعث تثبیت هر چه بیشتر معنای شعر در ذهن فرزندتان می شود.

زبان را در موقعیتش به کار ببرید:

اشعار زیادی تقریبا برای همه موقعیت های روزمره وجود دارند، از حمام کردن و نظافت، تا اعضای بدن، خانواده، رنگ ها و غذا خوردن. در هر موقعیت، یکی از این اشعار را برای فرزندتان بخوانید و در حین تکرار کردن جملات و کلمات، به معادل های آنها در زندگی واقعی اشاره کنید.

یادگیری زبان دوم مزایای زیادی برای فرزندتان به همراه دارد. زبان دوم حتی اگر زبان اقلیت باشد، می تواند اثرات مثبتی در رشد مغز و توان فکری فرزندتان داشته باشد. برای یادگیری هر چه بهتر یک زبان، باید آن را به روندی روزمره و جذاب برای فرزندتان تبدیل کنید. یادگیری زبان با شعر روشی جذاب و شاد برای کودکان است که بعدها می تواند با روش های دیگر تقویت شود و پایه های یادگیری محکمی را در کودک شکل دهد.

منبع:

multilingualliving

Share via
Copy link
Powered by Social Snap