آموزش زبان فارسی به کودک مهاجر شاید به سادگی آنچه روی کاغذ می آید نباشد. یادگیری به محیط، میزان مواجهه کودک با زبان، میزان تماس او با کودکان فارسی زبان، همکاری و تلاش والدین و از همه مهم تر علاقه خود کودک بستگی دارد. علاقه فاکتور مهمی است که باعث تسریع یادگیری و بهبود کیفیت زبان آموزی می شود. یادگیری فارسی با اسباب بازی از جمله روش هایی است که به بهبود زبان آموزی در کودکان مهاجر منجر می شود.

یادگیری فارسی با اسباب بازی

کدام اسباب بازی ها برای نوزادان و نوپایان بهتر است؟ این نکات را در ذهن داشته باشید تا بهتر بتوانید روشی را بر اساس سن فرزندتان برای زبان آموزی او بیابید:

انتخاب های مهم اول

بسیاری از اسباب بازی هایی که برای کودکان نوپا ساخته می شود بر افزایش حواس شنیداری و بصری تمرکز دارند. هر چند نوزادها تکلم ندارند، اما می توانند صداسازی کنند و این به تقویت مهارت های زبانی آنان در سال های بعد کمک می کند. بنابراین هر اسباب بازی که به نحوی به کودک در یادگیری زبان کمک کند، مفید است. خواندن کتاب برای نوزاد و نوپا و عروسک ها و اسباب بازی هایی که شعرهای کودکانه فارسی می خوانند، پایه ای قوی برای زبان آموزی فرزند شما ایجاد می کنند.

شعرخوانی یکی از روش های مهم برای یادگیری زبان است. محققان ثابت کرده اند که وجود ریتم و عبارت های تکرار شده در شعرهای کودکانه باعث تثبیت هر چه بهتر آنان در مغز می شود و این به کودک کمک می کند که بهتر و با نشاط بیشتری زبان آموزی را شروع کند.  

کودکان نوپا و پیش دبستانی

به نظر می رسد کودکان نوپا هر روز چیز جدیدی یاد می گیرند. در مورد آنان این طور به نظر می رسد که او امروز مهارت های زبانی محدودی دارد و ناگهان فردا ده ها کلمه جدید یاد می گیرد. اولین کلمه ها در مورد اشیایی هستند که در طول روز با آن سرو کار دارند، مانند توپ، فنجان و دیگر اشیای قابل لمس.

همچنین بخوانید:  تاخیر کلامی در کودکان دو زبانه و توصیه هایی به والدین

هر وسیله ای که در خانه وجود دارد، در این سن می تواند به اسباب بازی او تبدیل شود. هر کاری نیز می تواند به بازی تبدیل شود. آشپزی به طور خاص از کارهایی است که برای کودکان پیش دبستانی جذاب است. او از همراهی شما لذت می برد و در حین کار می تواند با نام اشیا، خوراکی ها و اعمال مختلف روزمره آشنا شود.

یادگیری فارسی با اسباب بازی

بنابراین در این سن، یادگیری فارسی با اسباب بازی به چیزهایی مربوط می شود که حس لامسه آنان را درگیر می کند. به همین دلیل، بلوک های حروف الفبا (اگر در کشوری هستید که نمی توانید آنها را به زبان فارسی بیابید، خودتان درست کنید)، پازل های عددی و حروف گزینه خوبی برای یادگیری صداها و ارتباط حروف و صداها هستند.

شاید در این فکر هستید که برای او اسباب بازی های دیجیتال تهیه کنید که با استفاده از نرم افزارهای زبان آموزی به او زبان فارسی را آموزش دهید. این نرم افزارها روش خوبی برای یادگیری هستند، به خصوص در مورد کودکانی که علاقه ای به یادگیری زبان اقلیت ندارند مشوق خوبی به شما می روند. 

می توانید برای او تلفن های همراه را تهیه کنید که با ضبط صدا و پخش مجدد آن، فرزندتان را به حرف زدن تشویق می کند. اما اجازه ندهید یادگیری فارسی با اسباب بازی جایگزین ارتباط با شما شود.

یادگیری فارسی با اسباب بازی

مکالمه های ساده با عروسک های انگشتی در قالب سوال و جواب نیز به شما کمک می کنند به هدف خود که یادگیری فارسی است برسید. کودکان نوپا و پیش دبستانی با عروسک ارتباط عاطفی زیادی برقرار می کنند. برای آنان کاملا باور پذیر است که یک عروسک حرف بزند. این روش مناسب کودکانی است که وارد فاز سکوت در زبان آموزی شده اند. کودک با دیدن حرف زدن عروسک بسیار احتمال دارد که به او پاسخ دهد. بدین ترتیب، می تواند با بازی نقش و دادن یک عروسک انگشتی دیگر به او، او را نیز وارد بازی کنید و مشارکت هر چه بیشتر او را جلب کند.

دبستانی ها و کودکان بزرگتر

یادگیری فارسی با اسباب بازی برای این رده سنی با نرم افزارهای آموزشی بهتر جواب می دهد، به ویژه برای یادگیری کلمات، هجی، تلفظ و ارتباط حروف. با این حال، برخی از نرم افزارها قابلیت یادگیری فعال ندارند. نرم افزاری را انتخاب کنید که فرزندتان را در قالب بازی درگیر کند، نه اینکه صرفا یک سری کاربرگ الکترونیک را پر کند.

همچنین بخوانید:  8 مورد از اشتباهات رایج در پرورش کودک دوزبانه

بازی هایی که فرزندتان را به فکر کردن و یافتن کلمه های جدید وامی دارد، مهارت های زبانی فرزندتان را تقویت می کند. اسم و فامیل، پانتومیم و بازی حدس کلمه از این جمله هستند.

بازی هایی مانند پانتومیم و حدس کلمه به طور خاص مناسب کودکانی هستند که مایل به حرف زدن به فارسی نیستند. می توانید حدس کلمه و حرف زدن به فارسی را جز قوانین بازی تعیین کنید. تلاش برای یافتن کلمه با پرسیدن سوالات مختلف باعث می شود که فرزندتان از دایره واژگانی غیرفعال خود بهره ببرد و آنها را به واژگان فعال روزمره تبدیل کند.

در پایان

یادگیری فارسی با اسباب بازی ایده خوبی است، اما نمی تواند جایگزین ارتباط واقعی شما با فرزندتان باشد. در طول روز با او حرف بزنید، کلمه های جدید را به او معرفی کنید، با هم آَشپزی کنید یا به خرید بروید، تفریح کنید و بیرون از خانه در مورد چیزهای مختلف با هم فارسی حرف بزنید.

زبان آموزی زمانی تقویت می شود که به شکل یک ابزار ضروری برای ارتباط تبدیل شود. تنها در این زمان است که فرزندتان تلاش می کند آن را یاد بگیرد. بدین منظور، قوانین مشخصی برای استفاده از زبان در خانه داشته باشید. اگر تنها شما به زبان فارسی مسلط هستید، مقرر کنید که در خانه و برای ارتباط با شما باید به زبان فارسی حرف بزند. اگر به زبان دیگری به غیر از فارسی جواب شما را داد، تسلیم نشوید و به حرف زدن به فارسی ادامه دهید.

نظر خود را در این رابطه با ما در میان بگذارید. شما کدام اسباب بازی ها را برای یادگیری زبان مناسب دیده اید؟ چه روشی باعث شده است که فرزندتان بهتر فارسی حرف بزند؟

منبع:

creativechild

Share via
Copy link
Powered by Social Snap